SAP Hana - rozwiązanie BI na prawie każdą kieszeń

Jest przeświadczenie, że rozwiązanie SAP HANA jest relatywnie drogie. Otóż w porównaniu z korzyściami jakie może dać - należy podkreślić, że nie jest to prawda. Cena SAP Hana wcale nie jest taka wysoka. SAP HANA to zupełnie nowa jakość w dziedzinie aplikacji i analityki do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.
SAP HANA to implementacja przetwarzania danych w pamięci RAM firmy SAP. Silnik SAP HANA in-memory pozwala prezentować dane transakcyjne lub dane z hurtowni danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Platforma SAP HANA umożliwia wykonywanie posiadanych przez przedsiębiorstwo informacji w czasie rzeczywistym o analizy o dowolnej szczegółowości, stopniu agregacji i liczbie wymiarów. Rozwiązanie SAP HANA integruje dane strukturalne i niestrukturalne ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych oraz analizuje szczegółowe dane bez konieczności agregacji. Rozwiązanie SAP HANA można zintegrować z szerokim zakresem środowisk IT, powierzając mu przetwarzanie danych z baz danych Oracle, Microsoft SQL Server i IBM DB2 oraz z technologii BigData, takich jak na przykład Hadoop. Technologia SAP In-Memory Appliance wykorzystuje duże ilości pamięci operacyjnej RAM (nawet 1 TB lub więcej w zależności od pożądanej mocy obliczeniowej serwera), wielordzeniowe procesory umożliwiające równoległe przetwarzanie danych oraz szybkie dyski Solid State Drive zamiast tradycyjnych dysków twardych w celu zapewnienia lepszej wydajności dla aplikacji transakcyjnych i analitycznych. Efektem współpracy firmy SAP z licznymi partnerami jest zapewnienie wyboru oprogramowania dostosowanego do zróżnicowanej bazy klientów w konfiguracjach odpowiadają­ cym ich potrzebom. Różnorodność oferowanych opcji oznacza całkowitą wolność wyboru dostawców, bez konieczności długoterminowego wiązania się z jednym z nich. Założeniem pozwalającym na szybsze przetwarzanie danych jest załadowanie danych do pamięci operacyjnej i przetwarzanie ich bez potrzeby korzystania z dysków twardych oraz przechowywanie danych w kolumnach zamiast w wierszach. Taki sposób przechowywania danych pozwala na przechowywane danych w jednej kolumnie. Dlatego możliwe jest zastosowanie skutecznych mechanizmów kompresji danych co w rezultacie prowadzi do mniejszego zapotrzebowania na pamięć oraz zdecydowanie szybszych czasów dostępu do ważnych danych. Według SAP przetwarzanie w oparciu o pamięć operacyjną jest wielokrotnie razy szybsze niż w przypadku tak zwanych tradycyjnych operacji na dysku.
SAP HANA to prekursor w dziedzinie technologii przetwarzania „in-memory”. Konfigurowalność, łatwa integracja i rewolucyjne możliwości to cechy, dzięki którym znajduje ono zastosowanie w odniesieniu do praktycznie wszystkich wymagań biznesowych. Technologia in-memory to doskonałe rozwiązanie mogące zastąpić powolne, kosztowne systemy business intelligence oparte na dyskach. Firmy, które jako pierwsze wykorzystają technologię in-memory, zyskają lepszy wgląd w prowadzone działania, poprawią swoją efektywność oraz obniżą koszty IT. Dzięki temu zyskają rzeczywistą przewagę nad konkurencją. Według jednego z szacunków firmy analitycznej w ciągu najbliższych pięciu lat około 30 procent przedsiębiorstw będzie wykorzystywać jedną lub kilka kluczowych aplikacji, których działanie będzie oparte na bazie danych in-memory, a do roku 2014 – 30 procent aplikacji analitycznych będzie wykorzystywać funkcje in-memory w celu zwiększenia skali i prędkości obliczeniowej.
Więcej o sap hana i przetwarzaniu in-memory.
Oferowane przez SID Group rozwiązanie SAP HANA™ to innowacyjna technologia in-memory, która umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości danych transakcyjnych w pamięci głównej serwera. Pozwala to na uzyskanie natychmiastowych wyników nawet najbardziej złożonych analiz. Ponieważ technologia in-memory umożliwia dostęp do danych bezpośrednio z pamięci, wyniki zapytań uzyskuje się znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych hurtowni danych. Baza danych HANA DB jest głównym komponentem rozwiązania SAP HANA. W odróżnieniu od klasycznych, relacyjnych baz danych HANA DB w całości rezyduje w pamięci operacyjnej serwera, a system dyskowy wykorzystuje do zapisu tylko stanu pamięci lub wykonywania kopii bezpieczeństwa. Dzięki temu, że wszystkie dane znajdują się w pamięci operacyjnej eliminuje się konieczność ładowania danych z plików znajdujących się w systemie dyskowym. Taka architektura znacznie przyspiesza procesy zapytań i analizy danych w bazie danych zlokalizowanej w całości w pamięci, ponieważ dyskowe operacje wejścia/wyjścia (ang. I/O) są często "wąskim gardłem" przepustowości całego systemu. Jest w 100% zgoda z ACID. Raporty w czasie rzeczywistym i błyskawiczna analityka pomagają uzyskać dodatkowe przychody i wypracować oszczędności, przynoszącrealne korzyści każdej firmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz